Krakow.pl – Pełnomocnik premiera uznaje Kraków za lidera walki ze smogiem

Portal Krakow.pl przekazał informację, że Pełnomocnik Premiera uznaje Kraków za lidera walki ze smogiem – pełny artykuł znajduje się pod tym linkiem.

“Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” na antenie RMF FM pochwalił działania Krakowa w zakresie walki ze smogiem. – Kraków jest liderem walki ze smogiem w Polsce – powiedział Piotr Woźny.

Pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” mówił o Krakowie jako „pierwszym mieście w Polsce, w którym wprowadzono strefę czystego transportu”. Od 5 stycznia taka strefa obowiązuje na wyznaczonych ulicach Kazimierza.

To nie jedyne działania, które wyróżniają Kraków na tle innych polskich miast. Od 1995 r. miasto wpiera mieszkańców w wymianie urządzeń grzewczych na paliwa stałe na proekologiczne systemy grzewcze. W ramach udzielonych przez Gminę Miejską Kraków dotacji do 2018 r. zlikwidowano prawie 41 tys. pieców i kotłów węglowych oraz dofinansowano montaż prawie 1,8 tys. odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i pomp ciepła). Wydano na ten cel blisko 303 mln zł. W projekcie budżetu na 2019 r. prezydent Jacek Majchrowski zarezerwował kolejnych ok. 50 mln zł na dotacje związane ze zmianą systemu ogrzewania na proekologiczne.

Przypomnijmy, że w 2018 r., w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji udzielono dotacji na likwidację prawie 5,6 tys. pieców i kotłowni na paliwa stałe. W przypadku ok. 1500 palenisk inwestorzy przenieśli realizację zadania na rok 2019. Z szacunków wynika, że do likwidacji w 2019 r. pozostało ponad 5 tys. palenisk węglowych.”

↓